| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Media Supported | Contact |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 2.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Height | 0.4" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 3.3" |
| Weight (Approximate) | 1.76 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Country of Origin | China |
| TAA Compliant | No |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |