| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Memory Card Types Supported | 59-in-1 |
| Memory Card Supported |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.5" |
| Width | 1.9" |
| Length | 3.3" |
| Form Factor | External |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |