| Technical Information | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 2.60 GHz |
| Overclocking Speed | 4.80 GHz |
| L3 Cache | 16 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 14 nm |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Socket | Socket LGA-1200 |
| Power Description | |
|---|---|
| Thermal Design Power | 65 W |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Thermal Specification | 212°F (100°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 1.5" |
| Depth | 1.5" |