| Technical Information | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Clock Speed | 2.80 GHz |
| Overclocking Speed | 3.80 GHz |
| L3 Cache | 9 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | HD Graphics |
| Power Description | |
|---|---|
| Thermal Design Power | 65 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 1.5" |
| Depth | 1.5" |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |