Intel BX80644E52670V3 Accessories
BX80644E52670V3
| Technical Information | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Clock Speed | 2.30 GHz |
| Direct Media Interface | 5 GT/s |
| L1 Cache | 768 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache | 30 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 22 nm |
| Processor Technology |
|
| Processor Socket | Socket LGA 2011-v3 |
| Power Description | |
|---|---|
| Thermal Design Power | 120 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 2.1" |
| Depth | 1.8" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |