| Technical Information | |
|---|---|
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 2.20 GHz |
| QuickPath Interconnect | 8 GT/s |
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 20 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 32 nm |
| Processor Technology |
|
| Processor Socket | Socket R LGA-2011 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 1.4 V DC |
| Thermal Design Power | 95 W |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Thermal Specification | 163.4°F (73°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 1.8" |
| Depth | 2.1" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |