| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 480 GB |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum Read Transfer Rate | 550 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 470 MB/s |
| Random 4KB Read | 63000IOPS |
| Random 4KB Write | 76000IOPS |
| Endurance (TBW) | 160 TB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 0.3" |
| Weight (Approximate) | 1.45 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |