2930M 40G 8 HPE Smart Rate PoE+ 1-Slot Switch
JL323A
Select model
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 48 |
| Uplink Port | Yes |
| Modular | Yes |
| Stack Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details |
|
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported |
|
| Ethernet Technology |
|
| Network Technology |
|
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Shared SFP Slot | Yes |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 3 |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 12.8" |
| Weight (Approximate) | 9.81 lb |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |