1820-48G Switch
J9981A#ABA
Select model
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 48 |
| Token Ring Port | No |
| LRE Port | No |
| Uplink Port | No |
| Bypass | No |
| Modular | No |
| Management Port | No |
| USB | No |
| Stack Port | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 48 |
| Port/Expansion Slot Details |
|
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported |
|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
|
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Shared SFP Slot | No |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 2 |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Management |
|
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 128 MB |
| Memory Technology | SDRAM |
| Flash Memory | 16 MB |
| Reliability | |
|---|---|
| MTBF | 540754.80 Hour |
| Power Description | |
|---|---|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor |
|
| Height | 1.7" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 9.7" |
| Weight (Approximate) | 7.30 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
Safety:
Emissions:
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |