| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Twinaxial |
| Cable Length | 16.40 ft |
| Connector Type on First End | SFP+ Network |
| Connector on First End Details | 1 x SFP+ Network |
| Connector Type on Second End | SFP+ Network |
| Connector on Second End Details | 1 x SFP+ Network |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Network Device |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Features | Passive |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Material | Copper |
| Height | 1" |
| Width | 14" |
| Weight (Approximate) | 0.70 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Juniper Switches:
|
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year Lifetime |