| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Total Number of Ports | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 0.7" |
| Width | 7.1" |
| Depth | 0.8" |
| Weight (Approximate) | 2.52 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Device Supported | Notebook |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |