| Storage | |
|---|---|
| Number of Hard Drives Supported | 24 |
| Number of Hard Drives Installed | 2 |
| Total Hard Drive Capacity Installed | 3.84 TB |
| Hard Drive Configuration | 2 x 1.92TB |
| Number of Solid State Drive Supported | 24 |
| Number of Solid State Drive Installed | 0 |
| Clustering Supported | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 24 |
| Number of 2.5" Bays | 24 |
| Controllers | |
|---|---|
| Number of Controllers | 2 |
| Controller Type | iSCSI |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | iSCSI |
| Number of iSCSI Ports | 8 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 8 |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Protocols | iSCSI |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.5" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 20" |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Weight (Approximate) | 11.02 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| TAA Compliant | Yes |