HP T3U52ABGJ Laser Printers
T3U52A#BGJ
Select model
Main Features
-
Connection: USB, Ethernet, Bluetooth
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 56 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 56 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology |
|
| Duplex Printing | Automatic |
| Print Technology | Laser |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 1.50 GB |
| Maximum Memory Supported | 2 GB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 4.30" |
| Touchscreen | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Size |
|
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 5 |
| Standard Input Media Capacity | 2300 Sheets |
| Reliability | |
|---|---|
| Duty Cycle | 250000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 50000 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Floor Standing |
| Height | 38.2" |
| Width | 21.9" |
| Depth | 25.9" |
| Weight (Approximate) | 188.3 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Country of Origin | Japan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |