HP 4RA82FBGJ Laser Printers
4RA82F#BGJ
Select model
Main Features
-
Connection: USB, Ethernet
| Technical Information | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| First Print Speed | 7.6 Second Monochrome |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 33 |
| A4 Mono Print Speed (ppm) | 33 |
| Ink Color |
|
| Print Technology | Laser |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |
| Duplex Printing | Automatic |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Number of Users | 10 |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 4.30" |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner | |
|---|---|
| Scanner Type | ADF |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Number of Input Trays Supported | 3 |
| Standard Input Media Capacity | 300 sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 350 sheets |
| Standard Output Media Capacity | 150 sheets |
| Reliability | |
|---|---|
| Duty Cycle | 50000 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 16.6" |
| Width | 27" |
| Depth | 30" |