HP 2Z619FBGJ Laser Printers
2Z619F#BGJ
Select model
Main Features
-
Connection: USB, Ethernet
| Technical Information | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 42 |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 42 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 600 |
| Print Technology | Laser |
| Wireless Print Technology |
|
| Duplex Printing | Automatic |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Number of Users | 10 |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 2.70" |
| Display Screen Type | CGD |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner | |
|---|---|
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Copier | |
|---|---|
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Monochrome |
| Fax | |
|---|---|
| Fax Color | Monochrome |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Media Handling |
|
| Standard Input Media Capacity | 350 sheets |
| Standard Output Media Capacity | 150 sheets |
| Reliability | |
|---|---|
| Duty Cycle | 80000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 750 to 4000 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 12.7" |
| Width | 16.5" |
| Depth | 15.4" |
| Weight (Approximate) | 27.8 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 3.0 |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |