HP 3QA55ABGJ Laser Printers
3QA55A#BGJ
Select model
Main Features
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 27 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 27 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Number of Users | 10 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 4.29" |
| Display Screen Type | TFT |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner | |
|---|---|
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 600 dpi |
| Copier | |
|---|---|
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Fax | |
|---|---|
| Fax Color | Color |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Media Handling |
|
| Standard Input Media Capacity | 300 sheets |
| Reliability | |
|---|---|
| Duty Cycle | 55000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 900 to 4800 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 15.7" |
| Width | 16.4" |
| Depth | 18.6" |
| Weight (Approximate) | 51.1 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|