HP T6N31A8ABA Monitors
T6N31A8#ABA
Select model
| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 14" |
| Viewable Screen Size | 14" |
| Screen Mode | WXGA |
| Response Time | 16 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Backlight Technology | LED |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1366 x 768 |
| Color Supported | 14.4 Million colors |
| Contrast Ratio | 500:1 |
| Brightness | 200 Nit |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 9.50 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Color Family | Black |
| Height | 8.6" |
| Width | 13.4" |
| Depth | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 3.71 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |