HP 769L9UTABA Laptops
769L9UT#ABA
Select model
Main Features
-
Operation System: Windows
-
Connection: Bluetooth
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 3 |
| Processor Model | 5425U |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.10 GHz |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SoDIMM |
| Installed Slot Memory | 8 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 4GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology |
|
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Cellular Network Supported | WCDMA |
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Data Connectivity Technology |
|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 SuperSpeed USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 1.4) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 IoT Enterprise |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Cells | 3-cell |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| AC Adapter Frequency |
|
| Power Plug Type | Type C |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.78" |
| Width | 12.7" |
| Depth | 8.4" |
| Weight (Approximate) | 3.04 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Cloud Computing |
| Features |
|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| TCO Certified | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Environmental Compliance |
|