HP 1B065AAAC3 Monitors
1B065AA#AC3
Select model
Main Features
-
POS: Yes
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 14" |
| Viewable Screen Size | 14" |
| Screen Mode | Full HD |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time | 5 ms |
| Response Time Details | 5 ms GTG (OD) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.16100 mm x 0.16100 mm |
| Features |
|
| Stand Included | No |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Native Contrast Ratio | 800:1 |
| Brightness | 400 Nit |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| DVI | No |
| HDMI | No |
| USB | Yes |
| VGA | No |
| USB Type-C | Yes |
| Total Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 7.50 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 8.3" |
| Width | 12.7" |
| Depth | 0.6" |
| Weight (Approximate) | 1.41 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | 3 year (3/3/0) limited warranty includes 3 years of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |