HP 6N4C1AAABA Monitors
6N4C1AA#ABA
Select model
Main Features
-
POS: Yes
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 45" |
| Viewable Screen Size | 44.5" |
| Screen Mode | Dual Quad HD (DQHD) |
| Display Screen Type | Curved |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Response Time | 3 ms |
| Response Time Details | 3 ms GTG (OD) |
| Aspect Ratio | 32:9 |
| Pixel Pitch | 0.21000 mm x 0.21000 mm |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Backlight Technology | Edge LED |
| HDCP Supported | Yes |
| Features |
|
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 250 kHz |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 165 Hz |
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments |
|
| Curved Screen | Yes |
| Curvature | 1500R |
| Glass Hardness | 3H |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 5120 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 8,000,000:1 |
| Brightness | 400 Nit |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Native Resolution | 5120 x 1440 |
| Audio | |
|---|---|
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of USB Ports | 6 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Total Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Webcam | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 13.2" |
| Width | 42.7" |
| Depth | 5.6" |
| Height with Stand | 20.50" |
| Width with Stand | 42.70" |
| Depth with Stand | 12.10" |
| Weight (Approximate) | 22.26 lb |
| Weight with Stand (Approximate) | 32.18 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Energy Efficiency Compliance | Korea Minimum Energy Performance Standards (MEPS) |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |