HP 1A9M8AAABA Monitors
1A9M8AA#ABA
Select model
Main Features
-
POS: Yes
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time | 14 ms |
| Response Time Details | 14 ms GTG (OD) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.15544 mm x 0.15544 mm |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| HDCP Supported | Yes |
| Features |
|
| Stand Adjustments |
|
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Native Contrast Ratio | 1,300:1 |
| Brightness | 600 Nit |
| Color Gamut |
|
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of USB Ports | 5 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Total Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Webcam | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Color Family | Black |
| Height | 14" |
| Width | 23.9" |
| Depth | 1.8" |
| Height with Stand | 20.80" |
| Width with Stand | 23.90" |
| Depth with Stand | 8.50" |
| Weight (Approximate) | 13.01 lb |
| Weight with Stand (Approximate) | 17.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified Displays |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6) |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | 3 year (3/3/0) limited warranty includes 3 years of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |