BCI WS27 Wireless Routers
WS27
Select model
| Technical Information | |
|---|---|
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 4 |
| Wireless Specifications | |
|---|---|
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| ISM Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| Total Number of Antennas | 1 |
| Total Wireless Transmission Speed | 18.75 MB/s |
| Wireless Security |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Fast Ethernet Port | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Management Port | Yes |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Management |
Web based management |
| Security Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.2" |
| Width | 5.7" |
| Depth | 4.4" |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |