HP 1FH46A8ABA Monitors
1FH46A8#ABA
Select model
Main Features
-
POS: Yes
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Viewable Screen Size | 23" |
| Screen Mode | Full HD |
| Response Time | 5 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.26500 mm x 0.26500 mm |
| Backlight Technology | LED |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio | 5,000,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 36 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height | 12.3" |
| Width | 20.5" |
| Depth | 1.8" |
| Height with Stand | 18.03" |
| Width with Stand | 20.51" |
| Depth with Stand | 8.58" |
| Weight with Stand (Approximate) | 12.79 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Post-consumer-waste% | 85% |
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| TCO Certified | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Energy Efficiency Compliance |
|
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |