| Technical Information | |
|---|---|
| Device Supported | Thin Client PC |
| Power Description | |
|---|---|
| Output Voltage | 18.5 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 4.2" |
| Width | 1.9" |
| Depth | 1.1" |
| Weight (Approximate) | 9.88 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | HP mt41 Mobile Thin Client PC |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information | Part replacement. Additional support is available (North America only) seven days a week, 24 hours a day by phone as well as through online support forums. |