HP FK221ATABA Keyboards
FK221AT#ABA
Key Features:
- Compact 14" keyboard for optimized space usage
- Fully programmable US 106-position key layout with 28 reconfigurable keys
- USB 2.0 plug and play capability for hassle-free connectivity
- IP54 spill and dust resistant key area for reliable performance
- Attachable keyboard feet to elevate the rear of the keyboard
Specifications:
- Dimensions: 14.2 x 7.8 x 1.5 in (36.0 x 19.8 x 3.8 cm)
- Weight: 3.1 lbs (1.4 kg)
- Interface: USB
- Touchpad: 1000 dpi
- Cable length: 6 feet (1.85 m)
- Key layout: QWERTY
- Keyswitch lifetime: 25 million operations
- Operating systems supported: Windows XP Professional, OPOS, OPOS 1.4
- Operating temperature: 32° to 122° F (0° to 50° C)
- Non-operating temperature: -4° to 140° F (-20° to 60° C)
- Option kit contents: HP USB POS Keyboard, Documentation CD, Keycap removal tool
| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyswitch Technology | Switch |
| Key Layout | QWERTY |
| Total Number of Keys | 106 |
| Number of Programmable Keys | 106 |
| Number of Relegendable Keys | 28 |
| Keyboard/Keypad Cable Length | 6 ft |
| Keyboard/Keypad Features | Relegendable Keys |
| Pointing Device | |
|---|---|
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Reliability | |
|---|---|
| Keystroke Life | 25 Million Cycle |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.5" |
| Width | 14.2" |
| Length | 7.8" |
| Weight (Approximate) | 3.10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
hp-keyboard.pdf FK221AT#ABA
hp-keyboard.pdf MOD-8031