| Technical Information | |
|---|---|
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
1D:
|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Scanning Distance | 9.60" |
| Field of View (Horizontal) | 42° |
| Field of View (Vertical) | 28° |
| Reading Angle (Skew) | 60° |
| Reading Angle (Pitch) | 60° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Minimum Print Contrast | 25% |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
| Maximum Element Resolution (PDF417) | 6.7 mil |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Operating Power Consumption | 3 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Height | 10.1" |
| Width | 30.7" |
| Depth | 45" |
| Weight (Approximate) | 0.34 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
HP Engage One Pro All-in-One system |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
| Platform Supported |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |