| Technical Information | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Memory Speed | 2933 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2933/PC4-23466 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |