| Processor | |
|---|---|
| Number of Processors Supported | 1 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Processor Model | i7-8850H |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Storage | |
|---|---|
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express |
| Controllers | |
|---|---|
| Controller Type | Serial ATA/300 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 2080 |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB 3.1 Type-C™ with Thunderbolt™ 3, 1 USB 3.1 Type-C™ (DisplayPort through Thunderbolt™) |
| DisplayPort | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Maximum Power Supply Wattage | 330 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Height | 13.1" |
| Width | 9.3" |
| Depth | 2.4" |
| Weight (Approximate) | 10.28 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 year (1-1-1) limited warranty and service offering includes 1 year of parts, labor and on-site repair.Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |