| Technical Information | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Signal Processing | Registered |
| CAS Latency | CL15 |
| Device Supported | Server |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 752 mil |
| Width | 3.5" |
| Length | 7.8" |
| Weight (Approximate) | 15.87 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
HP ProLiant Servers:
|