| Technical Information | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Scan Color |
|
| Color Depth | 48-bit |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 75 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 75 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 150 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 150 |
| Media Type |
|
| Media Size | Custom Size - 8.50" x 10.17 ft |
| Scanning Modes | Simplex/Duplex |
| ADF Capacity | 80 Sheets |
| Duty Cycle | 7500 |
| PC Free Scanning | Yes |
| Duplex Scanning | Yes |
| Light Source | LED |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 3.0 |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Input Frequency |
|
| Maximum Power Consumption | 38 W |
| Off-Mode Power Consumption | 100 mW |
| Standby Power Consumption | 1.90 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 7.5" |
| Width | 12.2" |
| Depth | 7.8" |
| Weight (Approximate) | 8.80 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Energy Efficiency Certification |
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information | One-year bench limited warranty whole unit replacement, phone and Web support included. Warranty may vary by country as required by law. Go to hp.com/support to learn about HP world-class service and support options in your region. |