| Technical Information | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Scan Color |
|
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 80 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 80 |
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Scanning Modes | Duplex |
| ADF Capacity | 50 Sheets |
| Duty Cycle | 4000 |
| PC Free Scanning | Yes |
| Duplex Scanning | Yes |
| Light Source | LED |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 3.0 |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Input Frequency |
|
| Maximum Power Consumption | 24 W |
| Standby Power Consumption | 1.80 W |
| Ready-Mode Power Consumption | 100 mW |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 6.1" |
| Width | 11.8" |
| Depth | 6.8" |
| Weight (Approximate) | 6.17 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Energy Efficiency Certification |
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |