| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i5-10500T |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 3.80 GHz |
| vPro Technology | Yes |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q470 |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Total Number of Memory Slots | 2.0 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Storage | |
|---|---|
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Configuration | 512GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 SuperSpeed USB Type-C" 10Gbps signaling rate |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop Mini |
| Weight (Approximate) | 3.13 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Premium Computing |
| Features | Security Slot |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
3 year (3-3-3) limited warranty and service offering includes 3 years of parts, labor and on-site repair. Includes free 24/7 telephone support. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |