| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Device Supported | Notebook |
| Number of Displays Supported | 3 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface |
|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | One USB-C port with data and power out (15W) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.77" |
| Width | 4.80" |
| Depth | 4.80" |
| Weight (Approximate) | 1.53 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Kensington Security Slot | Yes |
| Compatibility |
Compatible Brands:
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |