| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Device Supported | Notebook |
| Number of Displays Supported | 3 |
| Screen Mode Supported |
|
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 4 |
| Number of USB Type-A Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C® 3.2 Gen 1 port with data and power out (15W), 1 x USB-C® cable to connect to host system (1 meter cable length) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.0 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.77" |
| Width | 4.80" |
| Depth | 4.80" |
| Weight (Approximate) | 1.49 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Kensington Security Slot | Yes |
| Compatibility |
HP Products:
|
| Brand Compatibility |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |