| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 7th Gen |
| Processor Model | i5-7500T |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Total Memory Slots | 2 |
| Storage | |
|---|---|
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics 630 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.1 Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB Type-C™ (USB 3.1 Gen 1, 15W output) connector 1 USB Type-C™ (Alternate Mode DP, USB 3.1 Gen 1, 15W output, 60W input) connector |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 IoT |
| Operating System Language | English |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Sparkle Black |
| Form Factor | Ultra Small |
| Height | 6.5" |
| Width | 6.5" |
| Depth | 4.4" |
| Weight (Approximate) | 3.35 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features | Security Slot |
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |