HP 4LP96UTABA Accessories
4LP96UT#ABA
Key features:
- 23.8-inch FHD display for optimal clarity and collaboration
- Safer sanitization with EN/IEC 60601-1-2 certification
- Integrated dual-band RFID reader and FIPS-201 compliant fingerprint reader options for secure access
- HP Sure Start Gen4 for advanced security
- Skype for Business certified for enhanced communication
Specifications:
- Operating System: Windows 10 Pro recommended
- Processor Family: 8th Generation Intel® Core™ (i3, i5, i7 options)
- Display: 23.8" diagonal FHD IPS (1920 x 1080)
- Memory: Up to 32 GB DDR4-2666 SDRAM
- Storage Options: Up to 2 TB HDD or 512 GB PCIe NVMe SSD
- Camera: Dual-facing FHD pop-up camera
- Weight: Starting at 6.4 kg
- Warranty: 3-year limited warranty
- Energy Efficiency: ENERGY STAR® certified
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Processor Model | i5-8500 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2.0 |
| Storage | |
|---|---|
| Total Hard Drive Capacity | 1 TB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 23.8" |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 3.1 Ports | 6 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB 3.1 Type-C |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 13.5" |
| Width | 21.3" |
| Depth | 2.1" |
| Weight (Approximate) | 14.11 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |