| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 3 |
| Processor Model | 2200GE |
| Processor Speed | 3.20 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Total Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Storage | |
|---|---|
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Vega 8 Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 3.1 Ports | 6 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB 3.1 Type-C Gen 2 |
| DisplayPort | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop Mini |
| Height | 1.3" |
| Width | 7" |
| Depth | 6.9" |
| Weight (Approximate) | 2.77 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features | Security Slot |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
3 year (3-3-3) limited warranty and service offering includes 3 years of parts, labor and on-site repair. Includes free 24/7 telephone support. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |