| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Processor Model | i5-8500 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Total Hard Drive Capacity | 500 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of USB 3.1 Ports | 6 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB 3.1 Type-C™ Gen 2 |
| DisplayPort | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Small Form Factor |
| Height | 11.7" |
| Width | 3.7" |
| Depth | 10.6" |
| Weight (Approximate) | 9.92 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features | Security Slot |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |