| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-1165G7 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Battery Run Time | 14 Hours |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Height | 0.70" |
| Width | 12.7" |
| Depth | 8.4" |
| Weight (Approximate) | 2.98 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Environmental Compliance |
|