| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | R-Series |
| Processor Model | RX-427BB |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Flash Memory | 64 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | Radeon HD 9000 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 2.0 Ports | 6 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 IoT |
| Operating System Language | English |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Maximum Power Supply Wattage | 85 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 9.4" |
| Width | 8.7" |
| Depth | 2.6" |
| Weight (Approximate) | 3.97 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |