| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | A-Series |
| Processor Model | A4-9120C |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 2.40 GHz |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 4 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Speed | 1866 MHz |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Optical Drive Type | No |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 11.6" |
| Screen Mode | HD |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon R4 Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-C Ports | 2 |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Cells | 2-cell |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hours |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Chalkboard Gray |
| Rugged | Yes |
| Height | 0.74" |
| Width | 11.6" |
| Depth | 8.1" |
| Weight (Approximate) | 3.02 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features | Anti-glare Screen |
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| TCO Certified | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |