| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 3.10 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 23.8" |
| Display Screen Type | LED |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Powered USB | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 Pro (64-bit) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Ebony Black |
| Height | 13.4" |
| Width | 22.7" |
| Depth | 1.2" |
| Weight (Approximate) | 14.99 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |