| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Model | N5100 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 2.80 GHz |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 4 GB |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Technology | BrightView |
| Screen Mode | HD |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 SuperSpeed USB Type-C® 5Gbps signaling rate (Power Delivery, video, data) |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
| Operating System Language | English |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Cells | 2-cell |
| Maximum Battery Run Time | 12 Hours |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Convertible |
| Height | 0.91" |
| Width | 11.6" |
| Depth | 8.1" |
| Weight (Approximate) | 3.33 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Environmental Compliance |
|