| Technical Information | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Device Supported | Desktop PC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 120 mil |
| Width | 1.2" |
| Length | 5.2" |
| Weight (Approximate) | 0.60 oz |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information | Hardware warranty |