| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | G-Series |
| Processor Model | GX-215JJ |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 1.50 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Flash Memory | 64 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | Radeon R2E Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 IoT Enterprise |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 7.9" |
| Width | 1.4" |
| Depth | 7.9" |
| Weight (Approximate) | 2.12 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Energy Efficiency Compliance |
|
| Environmental Compliance |
|
| TCO Certified | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |