| Processor | |
|---|---|
| Processor Type | G-Series |
| Processor Model | GX-420GI |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Flash Memory | 128 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | Radeon R7E Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 IoT Enterprise |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 9.9" |
| Width | 4.7" |
| Depth | 8.7" |
| Weight (Approximate) | 3.35 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Energy Efficiency Compliance |
|
| Environmental Compliance |
|
| TAA Compliant | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |