| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i5-10310U |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.6" |
| Width | 5.9" |
| Depth | 5.9" |
| Weight (Approximate) | 1.30 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features | Security Slot |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |