| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i3-10110U |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.10 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports (Front) | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports (Rear) | 1 |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 -USB Type-C® 3.1 Gen 1 (Back) |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| Height | 1.6" |
| Width | 5.9" |
| Depth | 5.9" |
| Weight (Approximate) | 1.31 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features | Security Slot |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |