| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i5-10500 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 3.10 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| vPro Technology | Yes |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 21.5" |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 SuperSpeed USB Type-C® 10Gbps signaling rate |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 19" |
| Width | 19.2" |
| Depth | 7.9" |
| Weight (Approximate) | 14.90 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Mexico |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |