| Technical Information | |
|---|---|
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Scan Color |
|
| Color Depth | 48-bit |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 80 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 80 |
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Scanning Modes | Duplex |
| ADF Capacity | 100 Sheets |
| Duplex Scanning | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 15.3" |
| Width | 21.1" |
| Depth | 17.4" |
| Weight (Approximate) | 13.45 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |